Telefon
WhatsApp
  • 18 Ekim 2019, 14:04
Yangınların sigortacılara faturası 1.4 milyar dolar

2019’un sonunda başlayan ve 2020’nin ilk aylarında devam eden Avustralya orman yangınları, iklim değişikliği kaynaklı hasarların büyük resme bakıldığında küçük, münferit olay bazında bakıldığında ise büyük bir örneği.

Afet hasarlarıyla ilgili veriler toplayan bağımsız Zürih bazlı kuruluş PERILS’in hesaplamalarına göre, Avustralya’yı kasıp kavuran söz konusu yangınların sigortalı hasarı 1.44 milyar doları buldu. Kuruluşun konu hakkındaki dördüncü ve nihai tahmini olan bu rakam, olaydan 6 ay sonra açıklanan bir önceki tahminden yaklaşık 7 milyon dolar daha yüksek. PERILS tarafından yapılan hasar tahminlerinde otodan konut sigortalarına kadar pek çok branş değerlendirmeye alınıyor.

Tahmin, 2019/2020 döneminde gerçekleşen orman yangınlarından elde edilen verileri ele alıyor. Bu verilerin büyük bir kısmı Avustralya sigorta pazarında faaliyet göstermekte olan şirketlerden geliyor. 20 Aralık 2019 ve 6 Ocak 2020 arasında gerçekleşen yangının etkisinin tepe noktasına ulaştığı dönem 168 saat (7 gün) sürmüştü. Özellikle bu dönemde gerçekleşen hasarın Avustralyalı reasürans ve sigorta şirketlerinin hasar tanımı ve ödeme şartlarına göre değerlendirilmesi gerçek sigortalı hasar rakamlarının ortaya çıkarılması konusunda çok değerli.

Paylaş

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! 0(242) 243 55 55

BİZ SİZİ ARAYALIM